Mis on PSA?

PSA on eesnäärme epiteelrakkudes produtseeritud koespetsiifiline glükoproteiin. PSA-d võib leida eesnäärmejuhade
epiteeli tsütoplasmast ja juhade valendiku sekreetidest. PSA kontsentratsioon seerumis on normaalselt väga madal, kuid tõuseb eesnäärme haiguste korral.

 

Mis põhjustab meestel PSA taseme tõusu veres?

Tartu Ülikooli meestekliiniku kogemus ütleb, et vanusele kohasest kõrgema PSA taseme taga on pea võrdse osakaaluga eesnäärmepõletik, eesnäärme healoomuline suurenemine ja eesnäärmevähk. Seetõttu peame väga oluliseks kõigil kõrgenenud PSA tasemega meestel enne eesnäärmevähi uuringuid kindlasti välistada eesnäärmepõletiku võimalus. Selleks on ainsaks tõenduspõhiseks meetodiks eesnäärme sekreedi uuring. Paljudel juhtudel eesnäärmepõletiku raviga PSA tase normaliseerub ja seeläbi suudame vältida pea 40% mittevajalikest eesnäärme proovitükkide võtmistest. Eesnäärme suurust saab kaudselt hinnata eesnäärme katsumisel sõrmega. Täpsema tulemuse annab siiski eesnäärme ultraheliuuring.

Terviseuuringud.ee

Soovitame 40+ meestel kontrollida PSAd

Näidustus:
Eesnäärme healoomulise hüperplaasia (BPH) diagnoosimine
Eesnäärmevähi varajane avastamine
Eesnäärmevähi diagnoosiga patsientide jälgimine
Eesnäärmevähi ravi efektiivsuse hindamine

PSA on esimese valiku kasvajamarker, mida võib kasutada prostata vähi diagnoosi püstitamisel. PSA sisaldus veres on suur patsientidel, kellel on eesnäärmevähk, eesnäärme healoomuline hüperplaasia või muud kuseteede kudede põletikud. Vanusespetsiifilisest mediaanist madalama PSA väärtusega meeste eesnäärmevähki haigestumise risk on madal ja neil võib PSA testi korrata 4 aasta pärast. Üle 75-aastastel meestel, kelle PSA hulk on < 3 ng/mL, pole edaspidine PSA jälgimine vajalik, sest nende risk surra eesnäärmevähki on väga madal. Suurem on vähirisk meestel, kelle PSA väärtus ületab kahekordset PSA vanuselist mediaani.

PSA sisaldus ei tohi olla aluseks eesnäärmevähi staadiumi määramisel.

PSA kontsentratsiooni määramist kasutatakse ka eesnäärme vähi retsidiivide avastamiseks opereeritud või medikamentoosset ravi saanud patsientidel. Esimene analüüs on soovitav määrata 1 kuu pärast operatsiooni.

PSA analüüsi saab tellida juurde kõikidele Terviseuuring.ee pakettidele.

Tervisekontrolli paketid

Tervisesportalse paketid