Elektrkardiograafia koormustest (EKG koormustest) aitab hinnata tervislikku seisundit. Koormuse ajal on võimalik hinnata südameveresoonkonna funktsionaalset tööd ja tuvastada häireid, mida rahuolekus ei ole võimalik tuvastada.

 

Miks teha EKG koormustest?  

EKG koormustest

EKG koormustest veloergomeetril

1) Test annab ülevaate südametööst koormuse ajal ja taastumisel.

2) Test annab ülevaate vererõhu muutusest koormuse ajal ja pärast testi on võimalik hinnata taastumist.

3) Test annab ülevaate koormustaluvusest ehk füüsilisest vormist.

4) Tervisesportlastele annab olulist infot treeningu ohutumaks ja paremaks juhtimiseks.

5) Saab määrata personaalsed pulsitsoonid ning aeroobset ja anaeroobset läve.


Mis on EKG koormustest?

Tervisliku seisundi kontrollimine – elektrokardiograafia (EKG) nii rahuolekus kui ka koormuse ajal ja arteriaalse vererõhu määramine.

Elektrokardiograafia (EKG) kirjeldab südame elektrilist talitlust. EKG registreerimiseks kinnitatakse elektroodid patsiendi rindkerele ja jäsemetele. EKG abil on võimalik hinnata südame rütmi ning avastada rütmihäireid kui need esinevad EKG teostamise ajal, südamelihase hapnikuvaeguse korral esinevaid kõrvalekaldeid, häireid südame erutusjuhtesüsteemis (blokaadid), südamehaigustele viitavaid muutusi (näiteks klapiriketest tingitud südame kodade või vatsakeste patoloogia, südamelihase hüpertroofiast tingitud muutused) jne.

Kui patsiendil esinevad südamehaigusele viitavad sümptomid koormuse ajal (rinnakutagune valu, õhupuudus), siis tehakse koormustest (veloergomeetril, liikurrajal) ning registreeritakse EKG koormuse ajal ja koormusjärgselt, kuna paljudel juhtudel ei ole südamehaigusest tingitud muutused rahuoleku EKG-l määratavad, vaid ilmnevad koormusel.

Arteriaalse vererõhu mõõtmine on üks osa südame-veresoonkonna seisundi hindamisest. 
Tavaliselt mõõdetakse vererõhku õlavarrel, istuvas asendis ning kasutatakse selleks elavhõbedamanomeetrit, aneroidmõõdikut või poolautomaatset elektroonilist aparaati. Täiskasvanutel loetakse vererõhku kõrgenenuks, kui see arsti vastuvõtul mõõdetuna on üle 140/90 mmHg, kodus mõõdetuna üle 135/85 mmHg. Vajadusel mõõdetakse vererõhku ka jalgadel (mansett asetatakse reiele).

 

Terviseuuringud.ee poolt pakutavad terviseuuringud, mis sisaldavad EKG koormustesti:

Tervisesportlane Pluss

Südamepakett Pluss 

Võimalus lisada Terviseauditile EKG koormustest soodushinnaga – 90 EUR